URL چیست؟

URL چیست؟
 • طراحی سایت اصفهان سایت-سئوی سایت در اصفهان-خدمات سئو در اصفهان
 • 1400/04/23

URL چیست؟

تعریف URL

اصطلاح URL مخفف عبارت Uniform Resource Locator می باشد. معنای معادل این عبارت روشی هماهنگ و یکپارچه برای تعیین محل منابع در فضای دیجیتال یا نشانی وب نام دارد. منظور از منابع فایل های مختلفی همچون عکس، فیلم، متن ساده، فایل قالب بندی یک سایت (CSS)، یک برنامه (مثلاً php) و ... است.

با خصوصیات شرکت طرحی سایت حرفه ای آشنا شوید.

اگر فراتر برویم منابع می توانند به پاسخ یک سوال مشخص از یک پایگاه داده نیز اشاره داشته باشد. URL در حقیقت متنی قابل خواندن برای انسان است که مکان یک منبع را به روی اینترنت مشخص می کند. ضمن اینکه روش دست یابی به این منبع را هم نشان می دهد که به آن پروتکل می گویند.

بخش های اصلی در ساختار URL چیست؟

با تاثیر پسوند دامنه بر سئو در طراحی سایت آشنا شوید.

هر URL دارای سه بخش اصلی است. به این آدرس وب در سایت فراتک دقت کنید:

در ادامه به بررسی بخش های اصلی یک URL (برای مثال آدرس فوق) می پردازیم:

 • پروتکل

این بخش روش ارتباط برقرار کردن میان مرورگر و سرور را تعیین می کند. پروتکل قوانین و مقررات مرتبط با رفع خطاها، امنیت، Syntax و ... را مشخص می کند. برخی از پروتکل ها عبارتند از HTTP، HTTPS، FTP، Mailto و Telnet. در آدرس مورد بررسی ما پروتکل نشان دهنده راه HTTPS می باشد.

سوال هایی که از شرکت طراحی سایت باید بپرسید؟

 • دامنه

دامنه در واقع همان آدرس IP است که در هر URL مورد نظر است. این بخش آدرس مقصد کلی کاربر را نشان می دهد. دامنه ها توسط سیستم DNS (که مخفف عبارت Domain Name System است.) به روی یک آدرس IP قرار می گیرند. هر مرورگر برای دستیابی به IP مورد نظر کاربر از یک جستجوگر DNS بهره می جویند. در این مثال www.faratechdp.com نام دامنه وبسایت شرکت فراتک می باشد.

 • دامنه سطح بالا

دنیای وب برای دسته بندی وبسایت ها از دامنه سطح بالا (Top-Level domain) استفاده می کند. برای مثال gov. برای وبسایت های دولتی به کار می رود. وب سایت های آموزشی از edu. در سایت های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. TLDهایی همچون com. و ir. (مخصوص وب سایت های ایران) نیز وب سایت های عمومی را دسته بندی می کنند.

خدمات طراحی سایت چیست؟

همانطور که می بینید آدرس مورد نظر ما در حوزه وب سایت های عمومی با .com قرار می گیرد.URL می تواند بخش های فرعی دیگری داشته باشد که برای آدرس دهی فایل ها و منابع مختلف درون سرور مورد استفاده قرار می گیرند. Subdomain یکی از این بخش ها است. برخی وب سایت بخش های مختلفی دارند که آن ها را به کمک subdomain از یکدیگر جدا می سازند.

در آدرس en.example.com عبارت en نشان از ساب دامین داشتن وبسایت است و زیر مجموعه دامنه اصلی قرار می گیرد.در مثال ما انتهای نام آدرس وب عبارت /مقالات قرار گرفته است که به آن آدرس داخلی می گویند. آدرس های داخلی همانطور که از نامشان پیداست نشان از وجود صفحات و فایل های درونی یک وبسایت دارند و کاربر را به سوی آن ها هدایت می کنند.

تفاوت طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی چیست؟

 پارامترها نیز می توانند کاربر را برای فیلتر کردن درخواست هایش کمک نمایند و پس از علامت سوال ؟ قرار می گیرند. پارامترها اغلب به جهت نمایش محتوای پویا و داینامیک سایت به کار گرفته می شوند. از آن ها می توان برای فیلتر لیست های مرتب شده و یا صفحه بندی محتوا (مثلاً ?page=1) استفاده نمود.

به این آدرس توجه نمایید:پارامترهای موجود در URL فوق شامل color=red و size=medium می باشد. این پارامترها نشان می دهد صفحه مورد نظر که احتمالا دارای محصولی همچون تیشرت است، بر اساس رنگ قرمز و سایز متوسط فیلتر شده است.

با مشاغل مرتبط با طراحی سایت آشنا شوید.

برخی از URLها ممکن است دارای هشتگ باشند که در ادامه آن‌ها نوشته‌ای می‌آید و به یک تکه از صفحه اشاره می‌کنند. هشتگ ها در URL به این امکان را می دهند تا به قسمت‌های مختلف یک صفحه، مثلاً محتوای داخل یک جدول، لینک دهی کنیم. 

URL چگونه بر روی سئو تأثیر می‌گذارد؟

گوگل برای رتبه دهی به وبسایت ها از سیگنال ها و معیارهای متعددی بهره می گیرد. شاید برایتان جالب باشد که برخی از این معیارها مرتبط با URL شماست. از این جهت آدرس سایت می تواند به صورت مستقیم بر سئو آن تاثیرگذار باشد. البته ممکن است عواملی همچون تجربه کاربری نیز سئو وبسایت را به صورت غیرمستقیم تحت تاثیر قرار دهد.

سئو چیست؟

 • وجود HTTPS درون URL

وجود پروتکل HTTPS در ساختار یک URL نقش مهمی در بهبود رتبه آن ایفا می کند. از سال 2014 گوگل تمهیداتی اندیشیده تا وب سایت های دارای HTTPS از امتیازات ویژه ای برخوردار گردند. به عبارتی موتور جستجوی گوگل وب سایت های بدون این پروتکل را ناامن تشخیص می دهد.البته با وجود امتیازاتی که گوگل به این وب سایت ها می دهد و آن ها را امن می داند، بررسی های سایت WooRank حاکی از آن است که تنها 29% این وبسایت ها امن هستند.

 • استفاده از کلیدواژه های مرتبط درون آدرس سایت

در سال های گذشته الگوریتم های گوگل اهمیت بسیاری به استفاده از کلمات کلیدی درون URL می دادند اما تحقیقات اخیر نشان داده اهمیت این امر کاهش یافته و حتی در برخی موارد موجب دریافت نمره منفی برای وبسایت خواهد شد. اما مهمترین نکته ای که باید بدانید بهبود تجربه کاربری است. هنگام ساخت URL توجه داشته باشید که کاربران از ایده شما استقبال کنند.

در طراحی سایت چگونه امنیت سایت تامین میشود.

به عبارتی از دید کاربر به آدرس URL بنگرید و از خود بپرسید این کار موجب فهم بهتر کاربر می شود یا نه؟ اگر پاسخ مثبت بود به همین روال ادامه دهید اما در صورتی که تردید کردید، راهکاری جدید برای استفاده از کلمات کلیدی در نشانی وب بیابید.

 • محتوای صفحه را به اطلاع کاربر برسانید!

حتما با خود می گویید تا زمانیکه کاربر وارد صفحه نشده چطور می توان محتوا را به او نشان داد و تشویقش نمود تا به روی لینک ما کلیک نماید. راه حل بسیار ساده است! برای این کار باید URL شما برای کاربر قابل فهم باشد. هر چه آدرس وب سایت ساده تر و واضح تری انتخاب نمایید احتمال اینکه کاربران به روی آن کلیک کنند بیشتر خواهد بود.

با طراحی سایت با استفاده از فونت های دست نویس آشنا شوید.

در واقع کاربر باید پیش از ورود به یک صفحه دریابد پاسخ سوالش را در آن یافت می کند. مطمئن شوید URL شما پس از قرار گرفتن در صفحه نتایج جستجو، ارتباط لازم را با کاربر برقرار می کند. URLهایی که در نگاه اول محتوای درون خود را به نمایش می گذارند، اصطلاحا URL تمیز نامیده می شود و از دید گوگل رتبه بهتری کسب می کنند.

 • لینک های تمیز در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

برخی افراد هنگام لینک دادن در شبکه های اجتماعی و یا هر صفحه دیگری از وب تنها آدرس URL را کپی می کنند و از متن لینک Anchor Text برای آن استفاده نمی کنند. در چنین شرایطی تنها لینک های تمیز می توانند نظر دیگر کاربران را جلب نموده و آن ها را تشویق به کلیک نمودن نمایند. بنابراین سعی کنید همیشه URL تمیز برای وبسایتتان ایجاد نمایید. منظور استفاده از کلمات کلیدی کاربردی در آدرس وب و همینطور بهره بردن از خط تیره به جای آندرلاین میان کلمات است.

تاثیر URLهای دانامیک و استاتیک در سئو چیست؟

منظور از URL داینامیک، آدرس هایی است که درون یک پایگاه داده (سرور و یا CMS وب سایت) ذخیره می شوند و زمانی که کاربر به جستجوی مطلبی می پردازد، براساس نیاز کاربر ساخته می شوند. این URLها امروزه توسط گوگل به راحتی شناسایی می شوند و مشکلات گذشته را ندارند. اما نکته مهم توجه به عدم تکرار بودن آن ها در حجم بالای صفحات وب سایت است.

با طراحی سایت با وردپرس و مزایای آن آشنا شوید.

تصور کنید یک وب سایت خبری از URLهای داینامیک استفاده می کند و ممکن است بیش از هزار صفحه خبر داشته باشد. ممکن است برخی از این URLها تکرار و یا بسیار مشابه به هم ایجاد شوند. در چنین مواردی استفاده از آدرس وب های داینامیک به سئو سایت لطمه وارد می کند و توصیه می شود از آدرس های استاتیک استفاده گردد.بهتر است برای اینکه URLهای داینامیک ظاهری بهتر پیدا کنند و به صفحاتی سازگار با سئو و رفتار کاربر تبدیل شوند از یک موتور بازنویسی (Rewrite Engine) بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


طراحی سایت اصفهان

برنامه نویسی،طراحی سایت،طراحی وب سایـت،طراحی سایت فروشگاهی،طراحی سایت شرکتی،طراحی سایت دولتی،طراحی سایت سازمان ها،طراحی سایت خبری،طراحی سایت خصوصی،طراحی سایت نظامی،طراحی سایت ورزشی،طراحی سایت آموزشگاهی،طراحی سایت آموزش آنلاین،طراحی سایت فروش آنلاین،طراحی سایت b2b،سئو،پروژه سئو،انجام پروژه سئو،بهینه سازی وب سایت،افزایش رتبه گوگل،سئو داخلی،سئو خارجی،سئو در اصفهان،سئو تخصصی،سئو اینستاگرام،طراحی اپلیکیشن،ساخت نرم افزار موبایل،برنامه نویسی اندروید(android)،برنامه نویسی آیفون(ios)،دیجیتال مارکتینگ،ساخت نرم افزار حسابداری،ساخت نرم افزار های کامپیوتر،انجام پروژه های شبکه های اجتماعی،افزایش فالور اینستاگرام،ادمین اینستاگرام

طراحی وب سایت ارزان در ایران

طراحی سایت در اصفهان

طراحی سایت در تهران

 • بازدید: 438
 • پیام: 0

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد *

3